גירושין בזמן היריון:

גירושין בזמן היריון

אין ספק שהליך גירושין הוא הליך מורכב, תובעני ומתיש, גם מבחינה רגשית וגם מבחינה כלכלית. אך כאשר הגירושין נערכים בתקופת היריון, הם בוודאי מקבלים נופח שונה. מה גם שבאחת, ההליך הופך למורכב יותר, לעומת גירושין הנעשים באופן "שוטף". במאמר הבא נסביר, כיצד אפשר להימנע מגירושין בעת היריון וכן, מה כדאי לדעת על גירושין בעת ההיריון, כדלקמן:

האם יש מניעה מלהתגרש בזמן ההיריון?

התשובה שלילית. אין שום מניעה להתגרש בעת היריון. עם זאת, חשוב לנו להדגיש, כי גירושין בישראל נערכים מכוח הדין הדתי-אישי שחל על בני הזוג. כך, במידה ומדובר בבני זוג יהודים, יהיה עליהם להתגרש בבית הדין הרבני. עם זאת, בגירושין הנערכים בעת היריון, בית הדין לא יורה לערוך בדיקת אבהות בתקופת ההיריון, כדי להימנע מגילוי ממזרות של הילד שייוולד.

בד בבד יש להדגיש, כי כאשר בית הדין מאשר גירושין בתקופת היריון, ברוב המקרים הגירושין יותנו בתקופת ביניים, במסגרתה האישה לא תוכל לקיים יחסי אישות עם גבר אחר, כדי למנוע ספק ל"ממזרות". לחלופין, יכול בית הדין להורות על עיכוב הליך הגירושין, לשם ניסיון לעריכת שלום בית בין הזוג לאחר תקופת ההיריון. עם זאת, כאשר שני בני הזוג מעוניינים להתגרש, סביר להניח כי בית הדין הרבני לא יערים עליהם קשיים ויניח להם להתגרש.

האם האב צריך לשלם מזונות בתקופת ההיריון?

דמי מזונות משולמים מכוח הדין הדתי-אישי, שמוטל על בני הזוג. על פי ההלכה היהודית, אב חייב לשלם מזונות, עד שילדיו יגיעו לגיל 16. לאחר כן, יוכל לשלם מזונות דין צדקה. בנוסף, האב חייב לשלם מזונות לאשתו, עד לתקופה שבה הם יתגרשו סופית. המקור לחובת מזונות האישה, הוא בבחינת "עולה עמו ואינה יורדת", כלומר אין לאפשר לאישה לרדת ברמת החיים אליה הורגלה, גם אם בני הזוג נפרדים.

יוער, כי האישה אינה יכולה לבקש תשלום מזונות לילד שטרם נולד – אך היא יכולה לבקש תשלום מזונות אישה. או אז, בית הדין עשוי לחייב את האב, מה גם שניתן לחייבו בתשלום הוצאות רפואיות, הנוגעות לשלב ההיריון. לאחר הלידה, יכולה האישה להגיש תביעת מזונות ילדים וגם תביעת מזונות זמניים (שכשמם, ישולמו לתקופת ביניים, עד להכרעה סופית בעניין המזונות).

כיצד עורכים משמורת בתקופת ההיריון?

תביעת המשמורת אינה רלוונטית בהכרח לתקופת ההיריון, אלא היא רלוונטית ברגע שהילד נולד. אז, כמו בכל הליך גירושין, בני הזוג יכולים להגיע להסכמה לעניין המשמורת (דהיינו, מי מההורים יהיה ההורה שיהיה אמון על הטיפול השותף), או להחליט על משמורת משותפת. בדרך כלל, ילדים בשלב ינקות יועברו למשמורת האם – במידה ואין מניעה נפשית או חוסר מסוגלות של האם לכך.

מדוע מתגרשים בתקופת היריון?

לרוב, גירושין הנעשים בעת היריון, נובעים כמו בכל סיבות הגירושין, מקשיים כלכליים, מחוסר בזוגיות מאושרת, ממתחים הנובעים מתקופת ההיריון ועוד מגוון סיבות. בנוסף, עלולה להיווצר סיטואציה שבה ההיריון הוא אשר ירחיק בין בני הזוג. אומנם לא מדובר בתופעה שכיחה מידי, אך היא קיימת ומובילה לפרידה וגירושין בתקופת ההיריון.

עוד סיבה טריוויאלית לגירושין בתקופת היריון, נובעת גם ממחלוקות שהתגלעו עוד לפני ההיריון, שמקבלות נופח משמעותי יותר בעת ההיריון. זאת, בעיקר משום שתקופת ההיריון מתאפיינת בקשיים רגשיים, מתחים ועוד.

נעיר, כי דווקא תקופת ההיריון היא תקופה שבה בני הזוג חייבים לפעול יחדיו ובמשותף. ככל שהקשר עצמו לא תקין, הרי שהקושי יעצים בתקופה זו.

איך אפשר למנוע גירושין בתקופת היריון?

אין כלל מוחלט בנוגע לשאלה הזו. עם זאת, ישנם מספר טיפים שיכולים לסייע לבני הזוג לעבור יחדיו את תקופת ההיריון – אולי אף להביא לשלום בית שימנע גירושין, להלן:

להתנהג בכבוד: החובה לנהוג בכבוד לא חלה רק על תקופת ההיריון. מי שלא נוהג בכבוד כלפי בן הזוג שלו – פוגע במערכת היחסים, על אחת כמה וכמה בתקופת היריון.

לנהוג בסבלנות: אין צורך להרחיב יתר על המידה בנושא היריון – על הקשיים, הבעיות הבריאותיות והמתחים ההורמונליים שהוא עשוי להביא. לכן, חשוב מאוד לנהוג בסבלנות בתקופת ההיריון, להבין שזו תקופה קצרה ויש לפעול בה כצוות חזק.

להיעזר בצדדים שלישיים: תקופת ההיריון אינה תקופה פשוטה, הן בהיבטים המשפחתיים והן בהיבטים הכלכליים. לכן, רצוי מאוד להיעזר בבני משפחה ואולי אף לפנות לייעוץ פסיכולוגי, במהלך התקופה הזו.

השאר תגובה

דילוג לתוכן