גירושין בישראל – מה האפשרויות?

גירושין בישראל

מדי שנה מתגרשים בישראל בסביבות ה- 12,000 זוגות. נתון זה משתנה בין איזורים שונים בתוך המדינה אך הוא מייצג מגמות שקיימות בכל העולם המערבי. גירושין בישראל, כמו בכל מדינה נאורה, כוללים מספר כללים המסדירים את הפרידה מבחינה כלכלית וסוציאלית עבור שני בני הזוג וכמובן ילדיהם. בשורות הקרובות נלמד אודות האפשרויות השונות שמובילות בסופו של דבר לטקס הגירושין הסופי ברבנות.

גירושין בישראל – הערכאות המשפטיות

במדינת ישראל ישנן 2 ערכאות שיפוטיות שמוסמכות לדון בעניינים רבים של דיני המשפחה – בית הדין הרבני ובית המשפט האזרחי לענייני משפחה. בבית המשפט האזרחי הפסיקות מסתמכות אך ורק על החוקים האזרחיים וזאת לעומת בית הדין הרבני שמוסיף לחוק בישראל גם אלמנטים של הלכה היהודית. כמובן שלא ניתן לדון בתיק התביעה לגירושין בשתי הערכאות בו זמנית. בפועל מתקיים "מירוץ סמכויות" בו בן הזוג הראשון שפונה לאחת משתיהן הוא זה שקובע היכן יתנהלו הדיונים. מסיבה זו חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין בעל ניסיון בדיני המשפחה על מנת להחליט מתי והיכן לפתוח את תיק התביעה, ובכך לזכות ביתרון יחסי על פני בן הזוג שהתמהמה.

להתגרש עם הסכם גירושין

פתיחת תיק התביעה כוללת את רישום כל הדרישות של הצד התובע מהצד הנתבע. הנתבע מצידו, לאחר קבלת מסמך התביעה מנסח כתב הגנה ובו הוא מפרט את כל טיעוניו, כאשר לאחר מכן הדברים נבחנים בערכאה המשפטית שנבחרה. ישנה גם דרך אחרת לעבור גירושין בישראל והיא באמצעות הסכם גירושין בהסכמה. הליך זה כולל ניסוח של הסכם הגירושין ע"י שני בני הזוג בליווי עורך דין או מגשר בעל רקע משפטי, כאשר הסכם זה נוגע בכל ההיבטים שבני הזוג מעוניינים להסדיר בצורה הדדית לקראת הפרידה הרשמית ביניהם. לאחר ניסוח ההסכם וחתימה עליו נפתח תיק התביעה אך ללא כולל שום מחלוקת שהיא. מדובר פשוט בבקשה לאשר את ההסכם וזה הכל. לאחר אישור בית המשפט (או בית הדין הרבני) את ההסכם ניתן לקבוע מועד לטקס הגירושין ברבנות.

גירושין בישראל ובעולם לעולם לא יהיו עניין פשוט, וחוקים רבים מנסים להסדיר זאת על מנת למנוע מחלוקות. חוק איזון המשאבים, חזקת השיתוף, טובת הילד, מזונות אישה והסכמים כאלו ואחרים נוספים שנמצאים ברקע (הסכם ממון למשל) – כל אלו מהווים חלק בלתי נפרד מהליך הגירושין אותו יש להסדיר על הצד הטוב ביותר. לכן חשוב מאוד לפנות אל עורך דין לענייני משפחה בעל ניסיון רב בתחום, על מנת שלא לבצע טעויות שעתידות להשפיע על חייכם שנים רבות קדימה.

השאר תגובה

דילוג לתוכן