הורות משותפת

הורות משותפת

הורות משותפת היא פועל יוצא לקדמה הרבה והתהפוכות שחווה תחום דיני המשפחה בשנים האחרונות, תהפוכות שעדיין מתרחשות מיום ליום, המהוות ראי להתפתחותה של החברה המודרנית. מכאן עולות השאלות: מהי הורות משותפת? מה חשוב לדעת על הורות משותפת וכן מהו הסכם הורות משותפת ואילו נושאים כדאי לכלול בהסכם זה?

על השאלות הללו, המעסיקות לא מעט גברים ונשים, נשיב במאמר שלהלן, שאותו חיברנו לידיעתכם ונוחיותכם, כדלקמן:

מהי הורות משותפת?

הורות משותפת היא מתכונת של הקמת משפחה, על ידי בני זוג שלא מקיימים זוגיות פורמאלית ומוכרת. למעשה, מדובר בסיטואציה שבה שני אנשים, לרבות מאותו המין, חוברים יחדיו למטרה אחת והיא הקמת משפחה. או במילים אחרות, הולדת ילד\ים. כך שאם נרצה, הורות משותפת היא מעין שותפות לשם הבאת ילדים לעולם. בדרך כלל, הורות משותפת באה לידי ביטוי בביצוע הפרייה מלאכותית, או היעזרות באם פונדקאית. כמו כן, הבסיס להורות המשותפת, שזו בעצם שותפות יותר מזוגיות, הוא הסכם הורות משותפת, שעליו נעמוד בהמשך המאמר.

מהם המאפיינים של הורות משותפת?

להורות משותפת יש מספר מאפיינים, הבה נציגם: (1) שותפות בין שני אנשים זרים – כאמור, הורות משותפת היא חבירה למטרה אחת, שהיא הבאת ילד לעולם. כך שבניגוד לזוגות רגילים המקימים משפחה, מוסד ההורות המשותפת מאפשר גם לאנשים זרים להקים משפחה יחדיו. (2) הסכם הורות משותפת כבסיס – משום שבדרך כלל הורות משותפת מבוססת על חוזה מקיף, שהוא למעשה בסיס לקשר ותכליתו גם להסדיר את מרקם החיים המשפחתי של השותפים להורות. (3) אין הבדל דת, גזע ומין – הורות משותפת היא ייחודית בכך שהיא לא מבחינה בין זוגות. הורות משותפת יכולה להתקיים גם בין בני זוג מדתות שונות וכן בין בני זוג מאותו המין. למעשה, אחת הסיבות להתפתחותו של מוסד ההורות המשותפת, הוא שינויים חברתיים בהכרה בזוגות מסוגים שונים.

הגורמים להתפתחותו של מוסד ההורות המשותפת:

להתפתחותו של מוסד ההורות המשותפת יש מספר סיבות שלא נוכל לעמוד על כולן, אך הבה נציג את חלקן –

(1) שינויים בתפיסת הזכות להקים משפחה – אם בעבר הקמת משפחה הייתה נחלתם של משפחות גרעיניות – אם, אב וילדים, הרי שכיום הזכות להקים משפחה היא זכות בינלאומית וחוקתית גם בישראל במובנים רבים. לכן, לאור התפתחויות בתפיסת זכויות האדם, הרי שגם הזכות להקים משפחה, לרבות באמצעות הורות משותפת, התפתחה לצד התפתחות בזכויות רבות בתחום המשפחה.

(2) הכרה בזוגות חד מיניים – אם בעבר זוגיות חד מינית הייתה לא חוקית, הרי שכיום זוגות חד מיניים נהנים מזכויות הזהות כמעט לכל בני זוג. אומנם בישראל קיים קושי בנישואין של זוגות חד מיניים (ניתן להירשם כנשואים ובלבד שהנישואין נערכו במדינה זרה המכירה בתוקפם), אך זוגות חד מיניים ללא נישואין נהנים מזכויות כמעט זהות לאלו של זוגות רגילים. אין ספק שהתפתחות זכויות האדם וכן ההכרה בזוגות חד מיניים, תרמה אף היא להתפתחות מוסד ההורות המשותפת.

(3) התפתחות מדעית – בעבר, הפרייה מלאכותית הייתה דבר בלתי אפשרי. כיום, עם התפתחות הרפואה, קמו אפיקים רבים לאנשים שלא חיים בזוגיות, להקים משפחה.

מהו הסכם הורות משותפת?

הסכם הורות משותפת הוא הסכם שנערך בין בני זוג המבקשים להקים יחדיו משפחה. כאמור, בנסיבות כאלו הבסיס להקמת המשפחה הוא עצם ההסכם. לכן הסכמי הורות משותפת צריכים להיות מאוד רחבים ולהתייחס למגוון רחב של סוגיות, אשר באופן רגיל – כאשר מדובר בבני זוג "רגילים" – כלל אינם נתונים למחלוקת לרוב. הבה נציג מספר נושאים שלרוב כדאי לכלול בהסכם הורות משותפת –

(1) מגורים – מומלץ מאוד לקבוע בהסכם הורות משותפת את מחויבות מקום המגורים של הצדדים. כלומר, האם שני בני הזוג יתגוררו יחדיו ולחלופין – עד איזה גיל יחויב ההורה להתגורר בקרבת ילדו.

(2) מזונות – כדאי לקבוע את חובת תשלום המזונות של ההורה שלא ישמש בתור משמורן.

(3) משמורת – כדאי לקבוע את המשמורת. כלומר, האם הורה אחד ישמש כמשמורן בלעדי או שמא תתקיים בין ההורים משמורת משותפת.

(4) הדין במקרה של פטירה – כדאי לקבוע מה קורה במקרה שבו אחד מההורים נפטר. מהן זכויותיהם של הסבים והסבתות במקרים כאלו וכיצד תיערך הירושה של הקטין במקרים כאלו.

כמובן שרשימת הנושאים היא חלקית בלבד.

כדאי להיעזר בעורך דין משפחה במסגרת הליך של הורות משותפת?

התשובה חיובית. מדובר בהליך ארוך ובוודאי לא פשוט. כמו כן, עוד יותר חשוב להיעזר בעורך דין משפחה בעת עריכת הסכם הורות משותפת.

השאר תגובה

דילוג לתוכן