זכויות הגבר במשפחה

זכויות הגבר במשפחה

זכויות הגבר במשפחה הן סוגיה אשר עולה בעיקר בעת קבלת החלטה על פירוק התא המשפחתי. הדין המנחה בהליך נישואין או גירושין, הוא הדין הדתי. דין זה מעט קדום בדעותיו ותפיסותיו. לכן, הוא מחיל על הגבר חובות, שלעיתים, בחברה מתוקנת ומתקדמת, נראות כלא הגיוניות. לעיתים נראה כי בכל הקשור לדיני משפחה ככלל ולגירושין בפרט, ידן של הנשים נמצאת דווקא "על העליונה" בנושאים רבים.

לאור כל האמור לעיל, עולה השאלה מה לגבי זכויות הגבר במשפחה. והאם באמת נוצר אי שיוון חברתי בין הגבר לאישה? על כך, במאמר המובא לפניכם, אשר במסגרתו נעמוד על זכויות הגבר במשפחה, במספר רבדים, כמו זכויות הגבר במשפחה במקרי אלימות, בהליך הגירושין וכן במזונות הילדים.

זכויות הגבר – הליך הגירושין :

הליך הגירושין הינו הליך מורכב, ארוך ולעיתים מתיש. כאמור, הדין המנחה את הליך הגירושין הוא הדין העברי. באופן שכיח, נראה כי הדין עומד לטובת זכות האישה בכל הנוגע למשמורת על הילדים במקרה של גירושין וכן מדגיש את זכויותיה וחובות הבעל כלפיה. לצד חובותיו של הגבר על פי הדין וכן על פי הפסיקה, עומדות גם זכויותיו. אחת מזכויותיו בהליך הגירושין, היא האפשרות לקבל משמורת על הילדים. ההורה המקבל את המשמורת על הילדים, ללא ספק אחראי על התווית דרך חינוכם וכן דאגה לשלומם. במקרים שבהם נראה כי האם אינה כשירה להוות את דמות ההורה האחראי, אזי עומדת הזכות לגבר לדרוש את המשמורת על הילדים ואף לקבלה.

לחילופין, במקרה שבו האם היא זו שמקבלת את המשמורת על הילדים, עליה לעמוד בהסדרי הראייה שנקבעו. במידה ואינה עומדת בהסדרי הראיה ולעיתים מונעת מהאב לפגוש את ילדיו, יוכל האב להגיש נגדה תביעה למשמורת, או שינוי זמני המשמורת.

זכויות הגבר – מזונות ילדים:

התשתית הנורמטיבית לחיוב במזונות מבוססת על הדין העברי. תשלום המזונות הינו סכום כספי המוטל על אב המשפחה. סכום זה מועבר למשפחה, על מנת לעזור בכלכלת בני המשפחה לאחר הגירושין.

הטלת האחריות על האב בגין תשלום המזונות לילדים, לעיתים מובילה גברים למצב כלכלי עגום וקשה ואף לפיגור בתשלומי המזונות. מעבר למזונות הילדים שאותם צריך האב לשלם, לעיתים מוטלת על הבעל, שהוא האב, גם החובה לשאת במזונות האישה עד לגט סופי.

אך עדיין, בכל הנוגע לזכויות הגבר, הזמנים משתנים ואיתם גם הדעות והתפיסות החברתיות ככלל והמשפטיות בפרט, המבקשות לקחת יוזמה ולהטיל אחריות גם על אם המשפחה. לאחרונה קבע בית המשפט, כי בזמן חלוקת המשמורת המשותפת על הילדים, יחולקו גם המזונות בצורה שווה בין ההורים במידה ומדובר במזונות מדין צדקה, נכון לעתה (כלומר – מזונות המשולמים החל מהגעת הקטין לגיל 6).

זכויות הגבר – אלימות במשפחה:

אלימות במשפחה היא נושא כאוב, שעמו מתמודדות המון משפחות בכל רובדי החברה, האוכלוסייה והמגזרים. לרוב, אנו שומעים על מקרי אלימות שבהם הגבר הוא הדמות המכה והאישה והילדים מנהלים חיים תחת מראה אפלה וחשוכת פתרון. אך חשוב להבהיר ולהעלות את המודעות לכך שישנם מקרים שבהם דווקא הגבר הופך לדמות המוכה ואילו האישה תופסת את הדמות המכה. במקרה כזה עולות השאלות, מה הן זכויות הגבר במשפחה? מה קורה אם האישה מגישה תלונה אודות מעשה אלים שהינו בדיה מוחלטת? וכן אילו אלטרנטיבות עומדות לפניו, על מנת לשנות את המצב הנתון שבו הוא חי.

ראשית, במקרה שבו הגבר סובל מהתנהגות אלימה מצד אשתו, יש לו זכות לקום ולהגיש תלונה נגדה. חשוב לציין כי התנהגות אלימה יכולה להתפרש במספר מובנים, כמו אלימות פיזית, אלימות מילולית ונפשית ואף אלימות כלכלית. שנית, במידה והגבר עומד בסיטואציה שבה אשתו מגישה תלונות שווא וזאת על מנת להרע לו ולנצל את מעמדה, אזי יכול הגבר להגיש תלונה בגין תלונת שווא של האישה. נבקש להעיר כי תלונה שווא נחשבת לעבירה פלילית, שדינה 5 שנות מאסר. כמו כן, במקרי אלימות במשפחה נגד הגבר, קיימת הזכות לבקש הוצאת צו הרחקה כנגדה.

לסיכום:

השינויים החברתיים המתחוללים בעולם הנאור, גורמים לשינוי התפיסה המשפטית. חשוב לדעת כי לגברים ישנן זכויות בתחום דיני המשפחה ועל כל גבר להיות בקיא לגבי זכויותיו, בכל הנושאים שבהם דן המאמר ועוד. מומלץ להיוועץ בעורך דין מקצועי ומומחה בתחומו, על מנת לקבל ליווי מקצועי להליך הוגן.

השאר תגובה

דילוג לתוכן