כינוס נכסים

כינוס נכסים

הליך כינוס נכסים – יתכן שייתפס כהליך המבוצע על מנת לעזור לאדם לכסות את חובותיו. כלומר, מדובר בתהליך שבו מוצע נכס מסוים, כמו דירה, למכירה פומבית. זאת – על מנת לסייע לבעל הנכס לכסות חובות מצטברים, או לחילופין, הליך הכינוס משמש כפתרון משפטי לסכסוך בין בעלי נכסים.

במאמר הבא, נבחן את הליך הכינוס לעומק. על מנת להבין כיצד מתנהל הליך הכינוס, ישנן מספר הגדרות שעלינו לדעת את משמעותן. לכן, תחילה נציג מספר הגדרות חשובות להבנה, ובהמשך נעמוד על אופי ההליך ומשמעותו.

כל זאת – נעשה ונכתב עבורכם/ן, קוראים וקוראות. יוער כי מאמר זה הינו מאמר תוכן שחובר על מנת לחשוף אתכם/ן להליך כינוס הנכסים בפן המשפטי. מכאן, שמאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ עם עורך דין מומחה.

מספר מונחים שעלינו להכיר:

חייב – שהוא כל אדם שנפתח כנגדו תיק בהוצאה לפועל. מנגד, הזוכה – הינו האדם שפתח את תיק ההוצאה לפועל נגד החייב.

כונ"ר – כונס נכסים רשמי, הינו עורך דין או רואה חשבון, שעליו מוטלת האחריות לנהל נכס של אדם חייב. לכונס הנכסים ישנה אחריות וסמכות גדולה. לדוגמא, הוא זה שיאפשר או לא את יציאתו של החייב מהארץ, יקבע את גובה ההחזרים (במידה ומנהל תיק איחוד או פשיטת רגל). על ניהול זה, אף יקבל כונס הנכסים חלק מסכום החוב שייפרע בסוף ההליך.

תופס נכסים – בשונה מכונס נכסים, המעמיד את הנכסים למכירה, לתופס הנכסים אין את אותה הסמכות כפי שיש לכונס. נסביר: בתפיסת נכסים, לא יהיה ניתן לפדות את הנכסים בתמורה לתשלום החוב. אותם נכסים יוחזקו לשם הפעלת הסנקציה, אך לא במטרה למוכרם. במקרה זה ימונה תופס נכסים. האחרון הוא בעל סמכות לתפיסה, שהיא זכות מצומצמת משל כונס הנכסים. זכות זאת מעניקה לתופס הנכסים אפשרות "להשגיח" על הנכס ולראות שהסטטוס המשפטי בנכס לא משנתה, כלומר, נשאר בבעלותו של החייב, ללא כל מכירה, שכירות או ערבון על הכנס.

הליך כינוס נכסים:

כאמור, כינוס נכסים הוא פעולה שבה אדם יכול לשלוט בנכס של אחר, גם אם קיימת זכות קניינית של בעלות על הנכס. ראשית, ימונה אחראי והוא כונס נכסים, כדי שיהיה ניתן להבטיח שהחייב ישלם לנושה את הסעד שיפסק בבית המשפט, זאת כמובן אם ייפסק אחד כזה, בהתאם לסעיף 387ב לתקנות סדר הדין האזרחי.

למעשה, אחד המקרים הפופולאריים ביותר של כינוס נכסים, הוא מכירת נכס בעקבות קשיים כלכליים. לרוב, במקרים אלו, התהליך יוביל לעיקול נכס והוצאה לפועל עליו. במקרה האמור, אחריותו של כונס הנכסים תהיה לסייע לבעלי הנכס לצמצם או לכסות חלק ניכר מחובותיהם, באמצעות מכירת הנכס. לרוב, מחירו של הנכס הנמכר יהיה נמוך מזה הקיים בשווי השוק. אך היות והמטרה היא לכסות חובות, אזי בעל הנכס יקבל את העלות המקסימאלית ממכירת הנכס.

סקירה מהצד השני – קנייה מכונס נכסים:

כאמור, כונס הנכסים מעמיד למכירה נכס מסוים. מנגד, יוכלו אנשים לרכוש את הנכס מכונס הנכסים. לדוגמא: דירה מכונס נכסים – קניית דירה מכונס נכסים היא דירה אשר לבעליה ישנן חובות, או לחלופין, הם לא הצליחו לעמוד בהחזרי המשכנתא החודשיים. במקרה כזה, הבנק שאישר את המשכנתא לבעלי הדירה, יכול למעשה "למשוך" את בעלות הדירה ולהעמידה למכירה בתהליך של הוצאה לפועל. במקרים אלו מדובר בהליך ארוך, שלא מסתיים ביום אחד, היות ומדובר בהליך הכולל התראות שנשלחות מהבנק אל בעלי הדירה, פנייה להוצאה לפועל ולעיתים אף הליך משפטי.

אדם או זוג שירצו לרכוש את הנכס מידי כונס הנכסים, למעשה יוכלו להרוויח נכס במצב טוב ומושקע במחיר עלות נמוך מן הערך בשוק. זאת, בשל העובדה שכונס הנכסים מעמיד את הנכס למכירה בסכום נמוך יותר משוויו בשוק, כפי שפירטנו לעיל.

סוף דבר:

הליך כינוס הנכסים – יתכן שיתעורר במספר לא מבוטל של מקרים וכן הוא יכול לשמש כסעד לאדם אחר. כחלק מהליכים אזרחיים, יכול בית המשפט להורות על מתן סעד זמני, בין היתר, כינוס נכסים. כמו כן, כינוס הנכסים יכול להיעשות לאחר פתיחת תיקים בהוצאה לפועל. אי לכך ולאור המגבלות המובאות לאחר כינוס הנכסים, יש להסתייע בעורך דין מומחה, שיוכל להדריך בנושא הסבוך משפטית.

השאר תגובה

דילוג לתוכן