מה צריך לכלול בהסכם ממון?

מה צריך לכלול בהסכם ממון?

זוגות רבים מתלבטים, כיצד נכון להסדיר את חלוקת הרכוש בגירושין. חלקם מתלבטים בשלב הגירושין, אך ישנם רבים שמתלבטים בנושא עוד לפני כן, כאשר הזוגיות מלבלבת. במאמר הבא, נסביר מהי הדרך הנכונה ביותר להסדיר את סוגיית חלוקת הרכוש וכיצד אפשר לחסוך בהליכים משפטיים בנושא.

כיצד נערכת חלוקת רכוש בגירושין?

ענייני ממון ורכוש בין בני זוג, מוסדרים בחוק הנקרא "חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג-1973. חוק זה קובע, כי בעת פקיעת נישואין או פרידה בין בני זוג, חלוקת הרכוש תיערך באופן שווה. הכלל המתואר, מכונה בחוק יחסי ממון בתור "הסדר איזון המשאבים". איזון משאבים מתבטא באיזון כלל הרכוש המשותף בין בני הזוג ובחלוקתו בצורה שווה בין בני הזוג. כלל זה נמצא בסעיף 5 לחוק יחסי ממון.

סעיף זה קובע, כי במסגרת איזון המשאבים, לא ייכללו נכסים שהחזיקו בני הזוג בנפרד לפני הנישואין, או רכוש שאחד מהם קיבל במתנה או בירושה בעת הנישואין. כמו כן, במסגרת הסדר איזון המשאבים, לא תיכלל בהסדר גמלה, שאחד מבני הזוג מקבל מביטוח לאומי (כמו קצבת זקנה) או קצבה המשולמת עקב תאונה או נכות. החריג הנוסף קובע, כי במידה ובני הזוג סיכמו ביניהם בכתב לגבי רכוש מסוים, שהוא לא ייכלל במסגרת איזון המשאבים, אזי הוא לא יילקח בחשבון.

נעיר, כי חוק יחסי ממון משתמש במונח "כלל נכסי בני הזוג". כלומר, כלל נכסי בני הזוג יילקחו בחשבון, במסגרת חלוקת הרכוש. כלל נכסי בני הזוג – כוללים גם זכויות לפנסיה, פיצויי פרישה, קרנות השתלמות, חסכונות ותשלומים המשולמים מקופת גמל.

מהו הסכם ממון?

כאמור, במידה ובני הזוג הסכימו ביניהם, שרכוש מסוים לא יאוזן ביניהם, אזי רכוש זה לא יילקח בחשבון במסגרת חלוקת הרכוש. הסכמה זו באה לידי ביטוי ב"הסכם ממון". הסכם ממון הוא הסכם הנחתם בין בני הזוג, אשר במסגרתו הם מסדירים את אופן חלוקת הרכוש ביניהם. סעיף 1 לחוק יחסי ממון, מגדיר "הסכם ממון" בתור "הסכם בין בני זוג המסדיר יחסי ממון שביניהם. שינוי של הסכם כזה, יהיה בכתב".

להסכם ממון חשיבות רבה וגם המחוקק מתייחס אליו ברצינות הראויה. לכן, כדי שהסכם ממון יקבל תוקף חוקי, יש לאשרו בפני בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. יותר מכך, במסגרת אישורו של הסכם ממון בפני ערכאה שיפוטית, קובע חוק יחסי ממון, כי על היושב או היושבים בדין, להשתכנע כי בני הזוג אכן מבינים את משמעות ההסכם ואת השלכותיו.

האם מומלץ לחתום על הסכם ממון?

לא פעם, אנו נתקלים בבני זוג שטוענים או חוששים מחתימה על הסכם ממון בשלב הזוגיות או לקראת נישואין. לרוב, החשש נובע מכך שבעצם החתימה על הסכם הממון, ייווצרו משבר אמון או תחושה לא נעימה בין בני הזוג.

מניסיוננו, טענה שכיחה זו, שגויה. הסכם ממון לא נועד לפגוע ביחסי אמון בין בני הזוג. להיפך, הסכם ממון הוא מהלך מחושב עם סיכון מחושב וחשיבה קרה ואובייקטיבית. בעת גירושין, חתימה מוקדמת על הסכם ממון, עשויה למנוע הליכים משפטיים קשים והוצאות כספיות רבות. בנוסף, הסכם ממון עשוי להביא לוודאות. כלומר, בני הזוג יידעו עם מה "יישארו" בעת גירושין. לכן, אנו סבורים, כי חתימה על הסכם ממון היא מהלך חשוב ונכון.

מה כדאי לכלול בהסכם ממון?

הסכמי ממון משתנים בהתאם לנסיבות ולרצונותיהם של בני הזוג. עם זאת, ישנם כמה עקרונות שחשוב לכלול בהסכמים אלו:

סנקציה בגין העלמת מידע: כדאי להסדיר את הטלת סנקציה בגין אי קיומו של הסכם ממון וכן בגין מקרים שבהם אחד מבני הזוג מעלים מידע או נכסים.

הסדרה של חלוקת דירת מגורים: אחד הנכסים החשובים של בני הזוג, הוא דירת המגורים. לכן, אחד הנושאים החשובים שיש להסדיר במסגרת הסכם ממון, הוא אופן חלוקת הדירה המשותפת שלהם.

הסדרה של מוניטין עסקי: כאשר לאחד מבני הזוג או לשניהם יש עסקים שונים, מומלץ מאוד להסדיר בהסכם הממון מה יהיה דינו של המוניטין העסקי. זאת, כדי לחסוך במחלוקות כספיות קשות.

לסיכום:

חתימה על הסכם ממון עשויה לחסוך לכם – בני הזוג, הוצאות כספיות רבות ובהמשך – עוגמת נפש והליכים משפטיים מיותרים. ניתן לחסוך כל זאת באמצעות חתימה על הסכם, שאפשר "לשכוח" ממנו, מיד לאחר חתימתו. לדעתנו, זו האופציה הנכונה. לסיום: במידה ואתם מעוניינים לחתום על הסכם ממון, כדאי לפנות לעורך דין מיומן בתחום דיני המשפחה.

השאר תגובה

דילוג לתוכן