עבירות מין במשפחה

עבירות מין במשפחה

אין מקום שבו אנו חשים בנוחות רבה יותר, מאשר במסגרת התא המשפחתי. הסיבה לכך פשוטה – התא המשפחתי נתפס כמקום בטוח ומוגן. אך הנחה לחוד ומציאות לחוד, שכן האחרונה לא פעם מלמדת, שלא בכל המקרים זה כך. התא המשפחתי אינו תמיד נחשב המקום המגונן והבטוח, לעיתים אף להיפך, במיוחד במקרה שבו בן משפחה נפגע בשל עבירת מין שמבוצעת נגדו על ידי בן משפחה אחר. עבירות מין בקרב המשפחה אינן שכיחות מאוד, אך לצערנו הרב הן עדיין מתרחשות.

לכן, לאור חשיבות הנושא, בחרנו לחבר את המאמר שלהלן. במסגרת המאמר נעסוק בסוגי עבירות מין ככלל ובפרט נעסוק בעבירות מין במשפחה. כמו כן נסביר כיצד המחוקק מתייחס לעבירות מין במסגרת משפחתית ונעמוד על החוקים החלים על עבירות מין הנעשות בקרב התא המשפחתי (כמו הורים וילדים, בני זוג וסבים וסבתות). כל זאת לנוחיותכם/ן גולשים וגולשות יקרים/ות:

עוד לפני שנתחיל, נבקש להעיר כי המאמר שלהלן הוא מאמר כללי בלבד ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי. לשם כך רצוי לפנות למשרדנו לשם תיאום פגישת ייעוץ עם עורך דין משפחה.

סוגי עבירות מין:

בחוק הפלילי במדינת ישראל, ישנן מספר עבירות מין. הבה נציג סקירה שלהן, כדלקמן:

• העבירה המוכרת ביותר היא עבירת האונס שקבועה בסעיף 345 בחוק העונשין, תשל"ז–1977 (להלן: "חוק העונשין"). אונס מוגדר בתור החדרה של איבר גוף או חפץ לאיבר מינה של אישה ללא הסכמתה החופשית. כמו כן, הסכמה חופשית צריכה להיות "הסכמה מלאה". אגב, חוק העונשין קובע מספר מקרים שבהם ההסכמה לא תתקיים, כמו למשל – במקרים של לקות שכלית, במקרים שקיים מרמה באשר לזהות מבצע העבירה ועוד. נעיר, לשם השלמת התמונה, כי בעבר הייתה תפיסה שלפיה אונס לא יכול להתרחש למשל בין בעל ואישה. כיום תפיסה זו השתנתה לחלוטין. העונש על עבירת אונס עומד על 16 שנות מאסר ובנסיבות מחמירות על 20 שנות מאסר.

נדגיש, שחוק העונשין מחמיר בענישה, כאשר מדובר בסיטואציה של אונס בתוך התא המשפחתי וזאת בשל הפגיעה הקשה שהיא לא פעם מתמשכת ולא חד פעמית. גם הרעיון שהפוגע הוא קרוב משפחה, אדם קרוב, מגביר את תחושת הזעזוע מן המעשה. לכן, סעיף 351 לחוק העונשין קובע כי מעשה סדום (שעליו נסביר בהמשך) או אונס כלפי בן משפחתו של מבצע העבירה, מהווה עבירה שהעונש בגינה עומד על 20 שנות מאסר.

• סוג נוסף של עבירת מין, הוא מעשה סדום, כמפורט בסעיף 347 לחוק העונשין. הגדרתו של "מעשה סדום", כעבירה פלילית, היא הכנסת חפץ או איבר לפי הטבעת. עבירת מעשה סדום יכולה להתבצע כלפי גבר ואישה, בניגוד לעבירת האונס, שבהגדרתה מתקיימת רק כאשר הקורבן היא אישה.

• עבירת מין נוספת היא עבירת המעשה המגונה. מעשה מגונה הוא מעשה שנעשה לשם "גירוי או סיפוק או ביזוי מיני". למשל, נגיעה באיבר מין, נחשבת מעשה מגונה. התערטלות כלפי אדם אחר, נחשבת גם היא בתור מעשה מגונה.

החקיקה הייחודית לעבירות מין במשפחה:

בכל הנוגע לעבירות מין הנעשות בתוך התא המשפחתי, קיים גם הסדר מיוחד להתיישנות. כלומר, פרק הזמן שבו אפשר להתלונן ולדווח על מעשים אלו. התיישנות מונעת מהנפגע להתלונן בגין עבירה שבוצעה נגדו על ידי מבצע העבירה. אך כאשר מדובר בהתיישנות בעבירות מין בתא משפחתי, אזי תקופת ההתיישנות ארוכה יותר, כי ישנה הכרה בעובדה שקשה לקורבן העבירה להתלונן על קרוב משפחה וכן בהתחשב בטראומה הקשה שהנפגע/ת עבר/ה. לכן, במקרים של עבירות מין בקרב התא המשפחתי, ההתיישנות עומדת על 10 שנים, מהרגע שבו הקורבן הגיע לגיל 28. דהיינו, עד גיל 38 ניתן להתלונן בגין עבירת מין בנסיבות המתוארות. כל זאת, מבלי לגרוע כמובן מהקושי הראייתי שלעיתים עולה בתיקי עבירות מין, בשל תלונה שמוגשת בגיל מאוחר.

לסיכום:

מקרים של עבירות מין בתוך התא המשפחתי, הם מזעזעים וקשים במיוחד כלפי קורבן העבירה, בין אם מדובר באישה שמותקפת על ידי בעלה או בילדים שמותקפים וזאת בשל המעשה הנעשה בתוך התא המשפחתי שאמור לגונן. בהתאמה, הענישה במקרים של עבירות מין במשפחה היא כאמור מחמירה יותר וכך גם ההתיישנות ארוכה יותר, מאשר ההתיישנות החלה על עבירות פליליות אחרות.

בשולי הדברים ולסיכומם, נעיר כי אם סבלתם מאלימות מינית או עבירת מין, חשוב מאוד לפנות לסיוע הן בפן החברתי והן בפן המשפטי. כדאי מאוד להיעזר בעורך דין משפחה, אשר ילווה אתכם בהיבטים המשפטיים האזרחיים וגם בכל הנוגע להליך הפלילי – כקורבנות עבירה.

השאר תגובה

דילוג לתוכן