שאלות ותשובות על ענייני גירושין

שאלות ותשובות על ענייני גירושין: מזונות, משמורת ועוד

הליכי גירושין מעוררים באופן טבעי עניין רב, שנוגע לא רק לאנשים שנמצאים בהליך גירושין, אלא גם לאנשים מן היישוב, שמתעניינים בנושא. לכן, בתור עורכי דין לענייני משפחה וגירושין, העוסקים כדרך קבע בתחום, מצאנו לנכון לחבר לנוחיותכן/ם הגולשים והגולשות, את המאמר שלהלן, שבו קיבצנו מספר שאלות נפוצות בתחום הגירושין, על מספר נושאים הנוגעים לתחום זה. במאמר זה בכוונתנו להשיב לאותן שאלות, כדלקמן:

אני רוצה להתגרש – מהו התהליך?

הליך גירושין מתחלק לכמה רבדים. את הגירושין יש לערוך בבית הדין הרבני, באמצעות הגשת תביעת גירושין. במקביל, יש להסדיר את סוגיית גובה מזונות–הילדים וכן את סוגיית המשמורת. עוד נושא שיש להסדיר, הוא סוגיית חלוקת הרכוש המשותף. כמובן שבני הזוג יכולים לקיים הידברות ולהגיע לידי פשרות מוסכמות, אך במידה ולא קיימות הסכמות, הרי שאז על בני הזוג לנהל מספר הליכים משפטיים. מעבר לכך, בהתאם לנסיבות הספציפיות, כדאי מאוד לפנות לעורך דין גירושין.

מאיזה שלב הילדים זכאים לקבל מזונות?

החובה לשאת במזונות, מוטלת על האב מכוח הדין הדתי–אישי–יהודי. בית המשפט או בית הדין הם אלו אשר יפסקו את גובה דמי המזונות לטובת הילדים. כך שאב חייב במזונות, מהרגע שבו הוא לא מתגורר עם ילדיו תחת אותה קורת גג.

אגב, במידה ואב מסרב לשאת במזונות, ניתן כיום לקבל את תשלום המזונות בעזרת ההוצאה לפועל, במסלול ייעודי ומהיר שנועד לשם כך בלבד. כמו כן, מומלץ תמיד להיעזר בשירותיו של עורך דין משפחה במקרים כאלו.

איך בית המשפט מכריע בכל הנוגע למשמורת ילדים?

במסגרת הליך גירושין, על בני הזוג להכריע ולהסדיר את כל סוגיית משמורת הילדים. כלומר – מי יזכה במשמורת בלעדית וכיצד ייערכו הסדרי הראיה לטובת ההורה הלא משמורן. כמו כן, ההורים יכולים לקיים משמורת משותפת, שתתחלק בין שני ההורים. עם זאת, בית המשפט לרוב מכריע בענייני משמורת ילדים בהתאם לעיקרון יסודי אחד, שהוא עיקרון טובת הילד. כלומר, היכן שטובת הילד מתממשת בצורה הטובה ביותר, שם תוכרע סוגיית המשמורת.

בעלי מסרב לתת לי גט – מה אוכל לעשות?

לצערנו הרב, תופעה של סרבנות גט היא תופעה קיימת, גם על ידי גברים וגם על ידי נשים. סרבנות גט היא סיטואציה שבה בן הזוג מסרב לתת גט לאשתו ובכך הוא מותיר אותה בחיי נישואין שלמעשה כבר לא קיימים. המשמעות קשה מאוד, היות ובמקרה כזה האישה – מסורבת הגט – אינה יכולה להינשא לגבר אחר ובמידה והיא תוליד ילדים לגבר אחר, הרי שהם יוכרו בתור ממזרים.

לכן, במקרה שבו נתקלים בסרבנות גט, לבית הדין יש סמכות לכפות את הגט על הבעל באמצעות הטלת סנקציות, כספיות וגם חברתיות. לדוגמא – שלילת רישיון נהיגה, קנסות כספיים ואפילו מאסר מאחורי סורג ובריח. לכן, אם קיימת תופעה של סרבנות גט, כדאי לפנות בבית הדין בבקשה להטלת סנקציות. כמו כן, בהיוועצות עם עורך דין, כדאי לנסות גם להגיש תביעה נזיקית נגד הבעל, היות וסרבנות גט עשויה לשמש גם היא כעילת תביעה לפיצוי כספי, בגין פגיעה בכבוד האדם.

אני ובעלי רוצים להתגרש – האם אנו נוכל לעשות זאת במהירות?

התשובה חיובית. כאשר בני זוג מבקשים להתגרש, הם יצטרכו לעשות זאת באמצעות הגשת תביעה משפטית לבית הדין הרבני. כך גם במקרה שבו בין בני זוג ישנה הסכמה על הגירושין. כאשר בין בני הזוג קיימת הסכמה על הגירושין, הרי שאז הם עשויים לחסוך לעצמם את ניהול ההוכחות במסגרת תיק הגירושין. כך שכל מה שבני הזוג צריכים לעשות במקרה כזה, הוא להגיש תביעה הנקראת "תביעה לאישור הסכם גירושין", לשאת באגרה בשיעור של 250 ₪ ולהמתין למועד דיון, אשר במסגרתו בית הדין יורה על סידור הגט. את הסכם הגירושין כדאי מאוד לנסח עם עורך דין.

האם אני חייב עורך דין במסגרת תיק גירושין?

בשיטת המשפט הישראלית, אין חובה להיות מיוצג על ידי עורך דין. כך שאפילו אדם שעומד לדין באשמת רצח, יכול בעצם לייצג את עצמו. אך נשאלת השאלה, האם באמת כדאי לא להיות מיוצג? לשאלה הזו אנו משיבים בשלילה. הליך גירושין הוא הליך מאוד מורכב, המצריך ידע וניסיון משפטי רב בתחום הגירושין ודיני המשפחה. כמו שלא הייתם מנתחים את עצמכם, הרי שכדאי מאוד שגם במסגרת הליך משפטי לא תהיו לבד, אלא תהיו מיוצגים על ידי בעל מקצוע. כך שאם אתם רוצים להתגרש, כדאי מאוד להיות מיוצג על ידי עורך דין.

השאר תגובה

דילוג לתוכן