שיקולים בקביעת מזונות ילדים

קביעת מזונות ילדים

ע"פ החוק על האב להמשיך ולדאוג לכלכלת ילדיו גם במקרים בהם התא המשפחתי מתפרק ובני הזוג נפרדים. מאחר ומדובר בסכומים גבוהים יחסית שמשולמים ע"י האב לאורך שנים רבות ועד הגעתם של הילדים לגיל 18, הרי שיש להיות מודעים לשיקולים השונים בקביעת סכומים אלו, שקרויים מזונות ילדים. להלן כל המידע בנושא זה.

סכום הבסיס

בתי המשפט קבעו רף תחתון עבור מזונות ילדים כאשר סכום זה משקף את הצרכים הבסיסיים של הילדים כגון הלבשה ומזון. סכום זה עומד כיום על כ- 1300 שקלים לילד והוא מוכפל בהתאם למספר הילדים ועל כן קרוי סכום בסיס. ישנם מקרים בהם אב דל אמצעים שאינו מסוגל לפרנס את עצמו או כאשר מדובר במספר ילדים רב, יבקש משופט בית המשפט להקל על סכום זה ולהפוך אותו למדרגי (למשל, עבור הילד הראשון 1300, השני 1200 וכו').

תוספות לדמי המזונות

הסכום הבסיסי כפי שניתן לראות אינו מסוגל לספק עבור הילדים את צרכי המחייה שלהם ובמידה והאם היתה מקבלת לידה אך ורק את הסכומים הללו, ספק רב אם היתה שורדת מבחינה כלכלית את החודש. מזונות ילדים, אם כן, אינם מסתכמים רק בסכום הבסיס, אלא אליהם מתווספים סכומים נוספים שכוללים את מדור הילדים (השתתפות בשכירות, מיסי עירייה וכו') וכמו כן, השתתפות בהוצאות הבריאות והחינוך של הילדים.

סוגי משמרות

כאשר האם מקבלת את המשמורת אליה באופן בלעדי, מחשב בית המשפט את גובה דמי המזונות ע"פ הפסיקות הרווחות, כאשר עד גיל 6 מדובר בסכומים גבוהים (הגיל הרך) שהולכים ויורדים ככל שהילדים גדלים. כל זאת עד למצב שבגיל 18 פוחתים דמי המזונות לשליש מערכם עד לגיל 21 ומעל גיל זה האב אינו מחוייב ע"פ החוק בכלכלת ילדיו. מזונות ילדים במשמורת משותפת מחושבים באופן מעט שונה, כאשר המגמה היא להפחית ככל שניתן מעולו של הגבר, שמוכיח שמשך השהות של הילדים אצלו שווה למשך השהות אצל האם ועל כן גם הנטל הכלכלי בהתאם.

הסכם גירושין

כל שהוזכר לעיל קשור לפסיקות בית המשפט לענייני משפחה, שמחליט על גובה המזונות באופן חד צדדי. אלא, שכאשר בני הזוג שנפרדים חותמים על הסכם גירושין, הם יכולים לנסח סעיפים שכוללים את עניין מזונות הילדים כפי שהם מוצאים זאת לנכון. מזונות ילדים בהסכמי גירושין יכולים להיות קבועים, מדורגים, להשתנות בחודשים מסויימים (למשל, בחגים) וכו'. לאחר החתימה על הסכם זה יש לאשר אותו בפני בית המשפט או בית הדין הרבני וע"י כך להימנע ממאבקי כוח מתישים שאף עולים כסף רב.

השאר תגובה

דילוג לתוכן