תחומי העיסוק של עורך הדין לענייני משפחה

חטיפות ילדים

ישנם עורכי דין העוסקים בתחומים רבים ומגוונים, אך במאמר שלהלן נבקש לעסוק בתחום אחד ומאוד ייחודי, הנקרא תחום דיני המשפחה. בניגוד לתחומים משפטיים אחרים, עורך הדין העוסק בתחום דיני המשפחה עוסק במספר רב של תחומים משיקים, שבאופן רגיל הם לא בהכרח תחום התמחותו.

אי לכך, מצאנו לנכון לחבר את המאמר שלהלן, שבו נציג סקירה קצרה של עיקר תחומי העיסוק של עורך הדין לענייניי משפחה, כדלקמן:

ענייני נישואין וגירושין

אין ספק שאחד הנושאים העיקריים שמעסיקים את עורכי הדין לענייני משפחה, הם ענייני גירושין ונישואין. בארץ, מדובר בתחום מאוד מורכב, היות והאפשרות להינשא ולהתגרש, מוסדרת על פי הדין הדתי שחל על בני הזוג. לכן, תביעות גירושין נערכות בבית הדין הרבני, או בתי דין דתיים של בני דתות שונות. בנוסף, ניהול הליך גירושין, מצריך מעורך דין גירושין ידע רב גם בתחום ההלכה היהודית ונדרשת ממנו רגישות רבה.

ענייני משמורת ילדים

ענייניי משמורת ילדים הם נושאים מאוד רגישים, משום שהם מתייחסים לדבר החשוב מכל להורים שנמצאים בהליך גירושין – הילדים המשותפים שלהם. ככלל, ענייני משמורת נדונים בבית המשפט לענייניי משפחה.

ניהול תיק משמורת ילדים כולל עירוב של אנשי רווחה ועובדים סוציאליים וכן מצריך מעורך דין משפחה רגישות רבה, הבנה חברתית והבנה אישית פסיכולוגית, שלא בהכרח נדרשים תמיד בתחומי משפט אחרים. בנוסף, ניהול תיק משמורת מצריך מעורך דין משפחה גם ידע משפטי רחב ובקיאות בהלכות משפטיות.

ענייני חטיפת ילדים

לא אחת, מתרחשות סיטואציות שבהן הורה לוקח את הילדים המשותפים למדינה זרה וזאת בניגוד להסכם משמורת או פסק דין למשמורת וכן ללא הסכמה של ההורה השני. ישראל היא אחת מהמדינות החברות באמנת האג למניעת חטיפות ילדים. בהתאמה, חוק אמנת האג (החזרת ילדים חטופים), תשנ"א-1991, מקנה לבית משפט ישראלי את הסמכות להורות על החזרת ילד חטוף, כאשר חוק זה קובע סדרי דין מהירים ומיוחדים לתביעות מהסוג הזה וכן את אופן המימוש של פסקי דין להחזרת ילדים חטופים. עם זאת, אין ספק שמדובר גם בדיני נפשות, מה שמצריך מעורך דין משפחה בקיאות רבה, סבלנות, רגישות ומקצוענות.

ענייני חלוקת רכוש בין בני זוג

עורך דין משפחה עוסק לא אחת בעניינים הנוגעים לחלוקת רכוש בין בני זוג, מה שמצריך מעורך הדין ידע מסחרי ואף לעיתים ידע בתחום המקרקעין – במידה ולבני הזוג יש דירת מגורים משותפת. יותר מכך, עורכי דין לענייני משפחה מתמנים לעיתים גם לכונסי נכסים לצורך מכירת נכס או נכסים משותפים של בני הזוג, מה שמצריך מעורך הדין לענייני משפחה ידע בתחום כינוס הנכסים וכן בתחומים מסחריים.

ענייני ירושות וצוואות

נושא נוסף שמעסיק עורכי דין רבים לענייני משפחה, הוא נושא הירושות והצוואות. אין אדם שלא איבד אדם קרוב ואין אדם שלא יסיים את חייו. מה שמביא לכך שענייני ירושות וצוואות הם עניינים שנוגעים לכל אדם ואדם. בישראל, החוק המסדיר את דיני הירושות והצוואות הוא חוק הירושה, התשכ"ה–1965. חוק זה מסדיר את האופן שבו ניתן לערוך צוואה וכן את הדין במקרה שבו אדם לא מותיר אחריו צוואה. עורכי דין משפחה עוסקים לא אחת בעריכת צוואות וכן בייעוץ משפטי בעניינים הנוגעים לירושות וצוואות, לרבות במסגרת התנגדויות לצווי ירושה או צווי קיום צוואה (שאותם יש לקבל לצורך מימוש עיזבון של אדם שנפטר).

אימוץ ילדים

אחת הסוגיות הקשות והמרתקות ביותר שמעסיקות עורכי דין למשפחה, היא תחום האימוץ, לרבות אימוץ בין–ארצי. אימוץ הוא סיטואציה שבה הורים מאמצים ילד זר. בארץ, אימוץ יכול להיעשות רק באמצעות צו של בית המשפט. ניהול תיק אימוץ מצריך כוחות נפשיים, סבלנות, ידע ומקצועיות.

סכסוכים מסחריים בין בני משפחה

בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לדון בסכסוכים מסחריים בין בני משפחה. למשל, כאשר בני משפחה מנהלים עסק משותף ועוד. עורכי דין לענייניי משפחה לא אחת עוסקים בייצוג צדדים בסכסוכים מסחריים כאלו, מה שמצריך מעורך הדין לענייני משפחה ידע מסחרי, הבנה עסקית וכמובן מקצועיות רבה.

תביעות למזונות ילדים

מזונות ילדים ובכלל זה מזונות אישה, מוטלים בדרך כלל על האב\בעל בהתאם לדין הדתי–אישי. סכסוכי מזונות רבים מתנהלים בבתי המשפט, כאשר תכלית דמי המזונות היא להבטיח לילדיו של האב קיום כלכלי הולם. כך שייצוג בהליכי מזונות הוא תחום נוסף שבו עוסקים עורכי דין רבים לענייני משפחה.

לסיכום

תחום דיני המשפחה הוא תחום מרתק, הכולל עיסוק בנושאים שברומו של עולם ואף בנושאים שהם בבחינת פיקוח נפש (למשל – חטיפת ילדים או ענייני אימוץ ועוד). אין ספק שעורך דין משפחה צריך להיות אדם בעל יכולת אישית גבוהה, סבלנות ורגישות.

השאר תגובה

דילוג לתוכן