מהו שלום בית ומהי משמעותו המשפטית?

הסכם שלום בית

פעמים רבות זוגות נשואים נתקלים במחלוקות קשות במהלך חייהם המשותפים, עד למצב של הרצון להיפרד ולהתגרש. במקרים שכאלה נהוג לפנות לעיתים להליך של שלום בית שנועד לשקף ניסיון רשמי ומתועד משפטית של בני הזוג לנסות לגשר בכל זאת מעל הפערים, לפתור את בעיותיהם ולהישאר נשואים למרות הכל. כמובן שכמו בכל סוגיה משפטית, גם במקרה זה ישנם עקרונות חשובים שיש להכיר לפני התחלת ההליך. להלן מידע שיעשה לכם קצת סדר בעניין.

מהו בדיוק שלום בית?

הרצון לנסות לגשר מעל המחלוקות בצורה רשמית של פסק דין קרוי שלום בית. פסק דין זה יכול לנבוע לאחר החלטה הדדית של שני בני הזוג וניסוחו בבית המשפט או בצורה של תביעה, שמוגשת באופן חד צדדי ע"י אחד מבני הזוג. בין אם בהסכם או בפסק דין, שלום הבית עשוי לכלול תנאים שונים, ביניהם התחייבויות הבעל לאשתו, האשה לבעל, התחייבות לעמידה במפגשים של ייעוץ זוגי ועוד, כל מקרה לגופו. עמידה בתנאים תשאיר את בני הזוג נשואים ואי עמידה בהם תחייב את הגבר לתת גט לאשתו ולשחרר אותה.

שלום בית "כנה" לעומת "מתוכנן"

בית הדין הרבני הינו הערכאה המשפטית היחידה שמוסמכת לאשר הסכמי שלום בית ולפסוק בתביעות הקשורות לכך, ובמקרים רבים על הדיינים להבין האם ההסכם שלפניהם אכן כנה ואמיתי. חשוב להבין כי כאשר ישנה תביעה לשלום בית, היא מוגשת בניסוח שכל כולו מוקדש לצורך העז לנסות לגשר בין המחלוקות ולאלץ את הצד הנתבע לתת את ההזדמנות הזאת. מאחר שכך, לא ניתן לדעת מראש האם תביעה זו הינה כנה ואמיתית, או תביעה שמטרתה היא פשוט לאלץ את הצד השני לוותר על זכויותיו ולהעניק גט מהיר. כך למשל, בעל שנתפס בוגד, עשוי לתבוע את אשתו בבקשת שלום בית, דבר שממילא היא עשויה שלא לעמוד בו (כאשר היא אינה מוכנה לסלוח) ובמידה והיא תסרב היא תחשב כ- "מורדת" ותישלל זכותה לתביעת כתובתה.

חשיבות עורך הדין בהסכם שלום הבית

ישנם מקרים בהם אין בכלל טעם בהגשת בקשה לתביעת שלום בית ועל כן יש להיוועץ היטב עם עורך דין לענייני משפחה לפני תביעה שכזו. כך למשל, המקרה הקלאסי בו אישה בגדה בבעלה ונתפסה, ע"פ ההלכה היהודית היא אסורה עליו ואין שום סיבה שיאושר עבור הבעל שלום הבית. לכן, במידה ופונים לבית הדין הרבני, חשוב מאוד שלא להעלות את נושא הבגידה כאשר אין סיבה לעשות כן. כמו כן, חשוב להבין כי במידה וכבר התקבל פסק דין לשלום בית, על גבר לכבד את התנאים. ניסיונות להתעלם ולחבל בכך עשויים לגרום לגבר לשלם את כתובתו ואף טרם הגירושין בפועל!

השאר תגובה

דילוג לתוכן